Marek Šedivý conductor

Opera/Ballet

falstaff.jpg
SLEZSKÉ DIVADLO OPAVA - SEZÓNA 2017/2018
Giuseppe Verdi: Falstaff


Premiéra 22/10/2017, 19.00, Slezské divadlo Opava, Horní náměstí 13, Opava
Hudební nastudování: Marek Šedivý, Režie: Lubor Cukr, Scéna: Ondřej Bartoš, Lubor Cukr, Kostýmy: Josef Jelínek, Sbormistr: Kremena Pešakova, Dramaturgie: Jana Andělová Pletichová. Osoby a  obsazení: Sir John Falstaff: Richard Haan / Michael Kubečka; Ford, manžel Alice: Zdeněk Kapl / Alexander Vovk; Fenton: Václav Cikánek / Juraj Nociar; Doktor Cajus: Jakub Rousek / Milan Vlček; Bardolfo, Falstaffův kumpán: Rudolf Medňanský / Vít Šantora; Pistola, Falstaffův kumpán: Josef Kovačič / Peter Paleček; Alice Ford: Katarína Jorda / Agneša Vrabľová; Nanetta, dcera Alice a Forda: Anna Bocanová / Tereza Kavecká; Paní Quickly: Lucie Hilscherová / Monika Jägerová; Meg Page: Lenka Jakubcová / Barbora Řeřichová. Spoluúčinkuje Orchestr a sbor Slezského divadla Opava.

„Domněnka ženy bývá přesnější než jistota muže.“ (J. R. Kipling)
Poslední Verdiho opera srší humorem a vtipem, ale zároveň se v hudbě odráží skladatelova zralost a životní nadhled člověka, který bilancuje na sklonku svého života. Verdi se v kompozici pohybuje od drobnokresby až k velkému orchestrálnímu zvuku s důrazem na žesťové a smyčcové nástroje. Hudba podporuje lyriku, humor i parodii jednotlivých situací. Vtipný příběh podle Veselých paniček windsorských Williama Shakespeara rychle vtáhne diváka do děje. Jak to dopadne, když se ženy rozhodnou, že se pobaví, ale zároveň si nenechají nic líbit? Přijďte to k nám zjistit a pobavit se s nimi.

Reprízy / Next performances:

10/11/2017, 19.00, Slezské divadlo Opava
22/11/2017, 19.00, Slezské divadlo Opava
2/12/2017, 18.00, Slezské divadlo Opava
12/12/2017, 19.00, Slezské divadlo Opava
21/12/2017, 19.00, Slezské divadlo Opava


Rozhovor s režisérem a šéfem opery Slezského divadla Opava Luborem Cukrem o sezóně 2017/2018 - Český rozhlas, Mozaika, vysíláno 31. 8. 2017 (audioukázka od cca 9:20)

FALSTAFF - Giuseppe Verdi (o představení, Slezské divadlo Opava)

SLEZSKÉ DIVADLO OPAVA - Sezóna 2017/2018 (PROGRAM)

VSTUPENKY - TICKETS
___________________________________________________________________________________________________________________________
ifigenie.jpg
SLEZSKÉ DIVADLO OPAVA - SEZÓNA 2017/2018
Christoph Willibald Gluck: Ifigénie na Tauridě


Premiéra 18/2/2018, 19.00, Slezské divadlo Opava, Horní náměstí 13, Opava
Hudební nastudování: Vojtěch Spurný, Režie: Lubor Cukr, 2. dirigent: Marek Šedivý

„Činy jsou mocnější než slova.“ (Latinské přísloví)

 
Vrcholné Gluckovo dílo, ve kterém skladatel završil svou hudební reformu. Příběh volně navazuje na Ifigénii v Aulidě, kterou skladatel napsal o pět let dříve. Psychothriller plný zlých snů a zjevení, odehrávající se po rodinné tragédii a po trojské válce, sleduje hlavní postavy uzavřené ve svých myšlenkách a vnitřních příbězích. Opera přináší dramatický patos, psychologii osudových konfliktů a konečnou katarzi v příběhu Ifigénie a Oresta. Gluckova dramatická tendence roste od monologů do gradace velkých ensemblů. Co všechno způsobila Elektra a kam dostala své sourozence?

SLEZSKÉ DIVADLO OPAVA - Sezóna 2017/2018 (PROGRAM)
___________________________________________________________________________________________________________________________
liška.jpg
SLEZSKÉ DIVADLO OPAVA - SEZÓNA 2017/2018
Leoš Janáček: Příhody Lišky Bystroušky


Premiéra 22/4/2018, 19.00, Slezské divadlo Opava, Horní náměstí 13, Opava
Hudební nastudování: Marek Šedivý, Režie: Jana Andělová Pletichová

„Je dobré nikoliv pouze žít, nýbrž dobře žít.“ (Seneca)

 
Jedna z nejznámějších a nejoblíbenějších českých bajek, ve které se prolíná svět zvířat a lidí, vypráví o věčném koloběhu života, o touze, lásce a o tom, že jsme všichni součástí jednoho světa. Námět našel skladatel v povídkách Rudolfa Těsnohlídka. Další inspirací mu byla jeho pozdní láska k mladé Kamile Stösslové. Tato geniální opera oslovuje vtipem, hravostí, emocemi, myšlenkovou hloubkou i životní filosofií široké spektrum publika. Operu uvedeme v rámci oslav výročí vzniku Československé republiky.

SLEZSKÉ DIVADLO OPAVA - Sezóna 2017/2018 (PROGRAM)
___________________________________________________________________________________________________________________________
rusalka.jpg
SLEZSKÉ DIVADLO OPAVA
Antonín Dvořák: Rusalka

Premiéra 23/4/2017, 19.00, Slezské divadlo Opava, Horní náměstí 13, Opava

 
Hudební nastudování/dirigent: Marek Šedivý, Režie: Ilja Racek ml., Výtvarník scény a kostýmů: Dana Hávová, Choreografie: Jiří Pokorný, Sbormistr: Kremena Pešakova, Hudební příprava: Libuše Vondráčková, Jana Hajková, Asistent dirigenta: Marek Klimeš, Asistent režie: Marta Vaňkátová. Obsazení: Juraj Nociar, Milan Vlček (Princ), Tereza Kavecká, Barbora Řeřichová, Katarína Mikšíková (Rusalka), Šárka Maršálová, Ilona Tichá (Ježibaba), Katarína Jorda, Katarína Vovková (Cizí kněžna), Martin Gurbaľ, Dalibor Hrda (Vodník), Anna Bocanová, Ema Katrovasová, Barbora Čechová, Lenka Jakubcová, Hana Dobešová, Simona Mrázová (Lesní žínky), Zdeněk Kapl, Alexander Vovk (Hajný), Anna Bocanová, Simona Mrázová (Kuchtík), Vojtěch Šembera, Petr Urbánek (Lovec). Orchestr, sbor a balet Slezského divadla Opava.

Reprízy / Next performances:

29/11/2017, 19.00, Slezské divadlo Opava
7/12/2017, 18.00, Slezské divadlo Opava


RUSALKA - UKÁZKA YOUTUBE
___________________________________________________________________________________________________________________________
chytračka.jpg
SLEZSKÉ DIVADLO OPAVA
Carl Orff: Carmina Burana / Chytračka

Premiéra 19/2/2017, 19.00, Slezské divadlo Opava, Horní náměstí 13, Opava

 
Carl Orff: Chytračka. Hudební nastudovaní: Richard Hein, Dirigent: Richard Hein, Marek Šedivý, Režie: Lubor Cukr, Výtvarník scény: Jaromír Vlček, Výtvarník kostýmů: Samiha Maleh, Hudební příprava: Libuše Vondráčková, Jana Hajková, Asistent dirigenta: Josef Štefan, Asistent režie: Marta Vaňkátová, Obsazení: Zdeněk Kapl, Pavel Klečka (Král), Alexander Vovk , Petr Urbánek (Sedlák a Mezkař), Tereza Kavecká, Barbora Řeřichová (Chytračka, jeho dcera), Roman Cimbál, Peter Soós (Žalářník), Václav Cikánek, Jakub Rousek (Oslař), Rudolf Medňanský, Vít Šantora (První pobuda), Vít Nosek, Tomasz Suchanek (Druhý pobuda), Josef Kovačič, Martin Blaževič (Třetí pobuda).

Carl Orff: Carmina Burana. Hudební nastudovaní: Richard Hein, Dirigent: Richard Hein, Marek Šedivý, Režie a choreografie: Valerij Globa, Sbormistr: Kremena Pešakova, Výtvarník scény: Jaromír Vlček, Výtvarník kostýmů: Samiha Maleh, Hudební příprava: Libuše Vondráčková, Jana Hajková, Asistent dirigenta: Josef Štefan, Asistent choreografa: Monika Globa. Obsazení: Anna Bocanová, Barbora Čechová (Soprán), Václav Cikánek, Jakub Rousek (Tenor), Pavel Klečka, Alexander Vovk (Baryton). Účinkují: balet SDO a hosté, sbor SDO, Moravský komorní sbor a orchestr SDO.

Reprízy / Next performances (with M. Šedivý):

 
O představení / About the performance
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one